Falownik fotowoltaiczny – jak działa i na co ma wpływ?


Instalacja fotowoltaiczna
 składa się z kilku elementów, jednak wyróżniają ją dwa główne urządzenia, a wiec panele fotowoltaiczne oraz inwerter (falownik fotowoltaiczny). Jak już wspominaliśmy w kilku artykułach panele fotowoltaiczne możemy zakwalifikować do różnych grup. Szczególnie ze względu na rodzaj produkcji, kolor, cenę czy też wygląd. Możemy spotkać panele polikrystaliczne, panele monokrystaliczne jak również panele BIPV. Każdy z tych rodzai modułów fotowoltaicznych ma swoje charakterystyczne cechy. Zostały one opisane w naszych innych artykułach, a więc zapraszamy do zapoznania się z nimi. Drugim najważniejszym elementem w instalacji fotowoltaicznej jest falownik, na którym skupimy się w tym artykule.

FALOWNIK FOTOWOLTAICZNY – JAK WPŁYWA NA DZIAŁANIE INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Panele fotowoltaiczne odbierają promienie słoneczne, a następnie wytwarzają napięcie stałe. W gniazdkach, które znajdują się w naszych damach występuje zaś prąd przemienny. Oczywiste wiec jest to, że w całej instalacji fotowoltaicznej musi pojawić się urządzenie, które bez problemu zmieni pozyskany prąd stały na prąd przemienny, aby urządzenia w naszych gospodarstwach domowych mogły wykorzystywać pozyskiwaną czystą energię. Zatem podstawowym zadaniem inwertera jest zmiana napięcia stałego na przemienne przy zachowaniu odpowiedniej wartości.

To właśnie od działania inwertera uzależnione jest funkcjonowanie wszystkich urządzeń elektrycznych. Falownik pracuje w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zmiana napięcia stałego na przemienne następuje natychmiast, dzięki czemu prąd cały czas dociera do Twojego domu. Jednak wielu z was na pewno zastanawia się co dzieje się z nadwyżką wyprodukowanej energii? Sprawa jest prosta! W piękne słoneczne letnie dni na panele fotowoltaiczne pana mnóstwo promieni słonecznych dzięki czemu wytwarzane jest nawet i trzykrotnie więcej energii niż jest potrzebne do użycia. W takim przypadku powstały zapas wędruje do sieci, aby móc go wykorzystać w zimie. Zima jest okresem mniej słonecznym, a słońce zachodzi dużo szybciej, dlatego w miesiącach zimowych produkcja instalacji fotowoltaicznej spada. I tu właśnie pojawia się kolejna ważna rola falownika, który pomaga w oddawaniu nadwyżki energii do sieci. Dzięki takim procesom nie musimy się martwić o bark prądu w pochmurne lub zimowe dni.

falownik fotowoltaiczny
falownik fotowoltaiczny
Rodzaje falowników fotowoltaicznych

Wybór inwertera zależny jest od wielu czynników np. wielkości instalacji czy też jej wykorzystania. Obecnie na rynku możemy znaleźć mnóstwo rodzajów falowników, aby dobrać najlepszy zapraszamy do kontaktu z nasza firmą. Pomożemy dobrać inwerter odpowiedni do potrzeb instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu!

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje inwerterów fotowoltaicznych:

  • inwertery sieciowe tzw. on-gird, które stworzone są w taki sposób, aby mogły współpracować z siecią elektryczną
  • inwertery wyspowe tzw. off-gird, a więc są to falowniki, które nie współpracują z siecią. Są one zaopatrzone w akumulatory, które magazynują powstałą nadwyżkę energii
  • inwertery hybrydowe są rodzajem inwerterów, które mogą spełniać jednocześnie zadanie falowników sieciowych jak i wyspowych. Falownik hybrydowy może zarówno współpracować z siecią jak i do swojej pracy wykorzystywać akumulatory.

Falownik fotowoltaiczny to drugi po modułach najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. Zarówno wybór odpowiednich modułów fotowoltaicznych jak i inwertera jest znaczący dla użyteczności instalacji. Oba te elementy muszą zostać dostosowane do naszych potrzeb ale również muszą dobrze ze sobą współpracować. Nasza firma gwarantuje pomoc przy och doborze oraz profesjonalne podejście do każdego klienta. Jeśli mają państwo jakie pytania lu wątpliwości chętnie na nie odpowiemy. Naszą główną marką falowników fotowoltaicznych są falowniki firmy SOFAR, które naszym zdaniem są jednymi z najlepszych inwerterów na obecnym rynku.

Skontaktuj się z nami i zacznij współpracę z najlepszymi !

JAMKO