Falowniki

Falownik fotowoltaiczny to jednen z głównych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jego głównym zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny, znajdujący się w naszych gniazdkach. Moc inwertera fotowoltaicznego zależy od mocy całej instalacji. Jest on dopasowywany w momencie, kiedy zdecydujemy się na moc, która sprosta zapotrzebowaniu na energię elektryczną w naszym domu.  Największymi producentami falowników fotowoltaiczny są takie firmy jak FRONIUS, SOFAR, AFORE czy HUAWEI.

Jak działa falownik fotowoltaiczny i jak jest zbudowany?

Promienie padające na panele fotowoltaiczne wyposażone w krzem, pobierają energię w postaci prądu stałego. Poprzez działanie falownika stałe napięcie DC zamienia się na napięcie przemienne AC. Możemy wyróżnić dwa rodzaje inwerterów ze względu na występowanie transformatora lub jego brak.

Falowniki,  w których występuje transformator mogą występować w dwóch wariantach: niskiej lub wysokiej częstotliwości.

Inwertery fotowoltaiczne niskiej częstotliwości (LF) są urządzeniami, w których transformator umiejscowiony jest na wyjściu, a częstotliwość z jaką pracuje wynosi 50Hz. Szukając wad i zalet możemy wymienić m.in. jako wadę niską sprawność urządzenia, zaś za zaletę dość prostą budowę i co najważniejsze niską awaryjność.

Falownik fotowoltaiczny z transformatorem o wysokiej częstotliwości (HF) pracuje z częstotliwością na poziomie 20-24kHz. Transformator umiejscowiony jest na wejściu. Tutaj etapy zmiany prądu są nieco bardziej skomplikowane. Prąd stały, który powstaje poprzez efekt fotoelektryczny zmieniany jest na prąd przemienny. Posiada on wysoką częstotliwość. Kolejny krok to wystąpienie układu transformatorowego oraz układu prostowniczego, gdzie dochodzi do ponownej zmiany prądu zmiennego w prąd stały. Po przejściu tej drogi ostatecznie prąd trafia do odpowiedniego układu transformacyjnego. Ten typ transformatorów cechuje duża sprawność. Innym rodzaje falowników fotowoltaicznych ze względu na ich budowę są falowniki beztransformatorowe. Mimo, że są one tańsze, lżejsze, wykazują większą sprawność i działają na szerszym zakresie napięciowym to posiadają swoje wady. Głównym minusem stosowania tych falowników jest brak wyposażenia w separację galwaniczną pomiędzy DC i AC. Wiąże się to z potrzebą wyposażenia inwertera w dodatkowe zabezpieczenia.

Rodzaje falowników, a ich zastosowanie

W przypadku tego podziału możemy wymienić dwa rodzaje falowników: wyspowe oraz sieciowe.

Falownik fotowoltaiczny sieciowy –  ich głównym celem jest oddawanie nadwyżki energii do sieci energetycznej. Nie ma możliwości podłączenia do nich akumulatorów. Dużym minusem tego typu falowników jest fakt iż falownik ten nie będzie pracować, kiedy nagle dojdzie do przerwania przekazu napięcia w sieci. Z czego to wynika? Inwertery sieciowe zostały wyposażone w tzw. zabezpieczenia anty wyspowe, które chronią osoby naprawiające zepsutą sieć elektryczną przed ewentualnym wystąpieniem napięcia pochodzącego z domowej instalacji fotowoltaicznej.

Falownik fotowoltaiczny  wyspowy – są one wyposażone w akumulatory oraz przetwornicę AC/DC. Dzięki zastosowaniu tego falownika instalacja fotowoltaiczna nie jest w żaden sposób zależna od sieci elektroenergetycznej. Co z tego wynika? Cała energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną wykorzystywana jest tylko na potrzeby danego gospodarstwa domowego.

Skontaktuj się z naszymi pracownikami i dobierz falownik fotowoltaiczny, który będzie idealnie pasował do Twojej instalacji fotowoltaicznej.

falownik fotowoltaiczny