farma fotowoltaiczna

Farma fotowoltaiczna – czym jest i jak działa? Rzeszów

Farma fotowoltaiczna – obecny program dofinansowywań na instalację fotowoltaiczną skupiał się głównie na mniejszych instalacjach w domach mieszkańców. Często jest tak, że jeżeli temat nas nie interesuje lub nas nie dotyczy pomijamy go i nie przywiązujemy do niego zbyt dużej uwagi. Podobnie jest z farmami fotowoltaicznymi. Najczęściej kojarzą się one z inwestycjami dla dużych firm, gmin czy miast i zazwyczaj się nimi nie interesujemy. Jednak okazuje się, że farmy fotowoltaiczne to temat coraz bardziej popularny. Co najważniejsze jest on ciekawy i warto dowiedzieć się o nich kilka istotnych informacji.

Farmy fotowoltaiczne w Polsce dopiero zyskują na popularności ale już możemy zauważyć coraz szybsze ich pojawianie się. Farma fotowoltaiczna jest większa inwestycją niż instalacja dla gospodarstwa domowego. Tak jak w przypadku małych instalacji, które osiągają od 3kW do np. 15kW farmy fotowoltaiczne wahają się od kilkunastu kilowatów do nawet kilkunasty megawatów. Głównym celem tworzenia elektrowni słonecznych jest zasilenie np. mniejszej gminy lub jakiegoś dużego zakładu pracy. Co istotne farma fotowoltaiczna jest instalacją naziemną, a więc inwestycja dotyczy instalacji gruntowej.

JAK DZIAŁA FARMA FOTOWOLTAICZNA?

Farma fotowoltaiczna umiejscowiona jest zazwyczaj na ogromnej przestrzeni. Pierwszym krokiem, który należny wykonać jest wybór miejsca oraz zyskanie zgody na wykonanie inwestycji. Oczywistym jest, że najważniejszą kwestią jest wybór miejsca, które będzie najbardziej nasłonecznione i niezacienione, aby cała instalacja mogła działać bezproblemowo. Przykładowo dla instalacji o mocy 1MW potrzebujemy około 2 hektarów wolnego miejsca. Istotną kwestią przy początkowych działaniach przy takiej inwestycji jest kompletacja potrzebnych dokumentów jak projekt, wykaz urządzeń, rozplanowanie zagospodarowania terenu czy też pełny kosztorys. Farma fotowoltaiczna składa się z tysięcy paneli, dlatego każdy szczegół musi zostać dokładnie przemyślany. Rozłożenie, dobór falowników, dobór odpowiedniej mocy paneli, okablowania. W tym może pomóc nasza firma, która przez wieloletnie doświadczenie podpowie jakie rozwiązania będą najbardziej korzystne dla danej inwestycji. Po złożeniu odpowiednich dokumentacji dotyczących projektu należy również uzyskać pozwolenie przyłącza do sieci energetycznej. W tym pomoc oferuje zakład energetyczny. Dokumentu, które będą potrzebne to:

Ostatnim krokiem jeżeli chodzi o kwestie formalne jest uzyskanie promesy wydania koncesji, które składamy do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyk. Dzięki temu dokumentowi będziemy mogli bez żadnych problemów wykorzystać nasza elektrownię słoneczną.

farma fotowoltaiczna
farma fotowoltaiczna
Co dalej?

Kiedy już wypełnimy wszystkie formalności związane z dokumentacją, budowa naszej farmy fotowoltaicznej może być rozpoczęta. Wybór odpowiedniej firmy jest bardzo ważny, dlatego z naszej strony gwarantujemy Państwu usługi na najwyższym poziomie, doświadczoną ekipę monterów oraz produkty najwyższej jakości. Gwarantujemy, że współpraca z nami będzie przyjemna i konkretna. Jeśli zastanawiasz się nad farmą fotowoltaiczną napisz do nas, a my pomożemy ci przy projekcie i innych formalnościach.

Należy jednak pamiętać, że koszty elektrowni słonecznej są dużo większe niż zwykłej instalacji w gospodarstwie domowym. Tak jak badacze wskazują iż inwestycja w małe instalacje fotowoltaiczne zwróci się w około 6 lat , tak w przypadku farm fotowoltaicznych szacuje się, że zwrot zajmuje od 10 do 12 lat. Jednak nadal jest to inwestycja opłacalna, ze względu na to, ze pobierana energia jest energią darmową, a co najważniejsze wpływa pozytywnie na nasze środowisko.

Masz pytania? Zadzwoń, napisz – chętnie na nie odpowiemy. Możesz również uzupełnić nasz formularz wyceny instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu będziemy mogli w krótkim czasie przedstawić proponowaną ofertę pod Twoją inwestycję.

Zapraszamy do kontaktu

farma fotowoltaiczna

JAMKO