JAMKO fotowoltaika rzeszow

Fotowoltaika dla rolników – montaż instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie z programu „Mój prąd” w szczególny sposób pomaga osobom indywidualnym. Jednak czy obejmuje to też temat „fotowoltaika dla rolników?”. Dzięki temu możemy uzyskać dopłatę w wysokości 5000 zł na fotowoltaikę w naszym domu. Mimo tego, że program będzie zakończony 18 grudnia 2020 roku, rząd zdecydował, że zostanie on przedłużony w 2021 roku. Podjęta decyzja wynika z dużego zainteresowania programem. Pocieszające jest to, że tak duża chęć zamontowania fotowoltaiki w naszych domach nie wynika z mody lecz z naszej troski o środowisko.

Instalacje fotowoltaiczne pobierają energie słoneczną, która następnie zmienia się na energię elektryczną w naszych domach. Cały system, który montujemy w naszych domach jest prosty. Głównymi elementami są panele fotowoltaiczne oraz inwerter – w przypadku naszej firmy bazujemy na panelach firmy GAMKO oraz falownikach tylu SOFAR. Dodatkowo w skład elementów instalacji fotowoltaicznej wchodzi konstrukcja, kable czy rozdzielnice. Widzisz jakie to proste? Jednak czy tylko osoby prywatne mogą korzystać z dofinansowania?

JAMKO fotowoltaika rzeszow
fotowoltaika dla rolników

Dofinansowania na fotowoltaikę – czy przysługują też rolnikom?

Już sam montaż instalacji fotowoltaicznej może przynieść ogromny zysk dla gospodarstwa rolnego. Rolnicy borykają się z dużym zużyciem prądu w swoich gospodarstwach, dlatego wraz z pojawianiem się programów wspierających fotowoltaikę dla osób indywidualnych pojawiło się wiele pytań odnośnie dofinansowań dla firm czy rolników. Rząd proponuje, więc rozwiązania i dla nich. Skupmy się na zmniejszeniu kosztów instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstw rolnych – fotowoltaika dla rolników.

– 25% ulgi w podatku rolnym

Rolnik, który inwestuje w instalację fotowoltaiczną może otrzymać tą ulgę w momencie zakończenia inwestycji. Jej głównym celem jest odliczenie 1/4 kwoty instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego, który przysługuje każdemu rolnikowi. Dokładniej rzecz biorąc -25% od nakładów inwestycyjnych, które będziemy dokumentować w rachunkach. Co ciekawe, jeśli rolnik ubiegający się o daną ulgę jej nie wykorzysta, przechodzi ona na kolejnego członka rodziny, który jest jednocześnie jego następcą. Będzie on mógł skorzystać z niej w ciągu 15 lat od dnia zakończenia w budowy instalacji fotowoltaicznej.

Możemy to prosto zobrazować:

  • Jako rolnik płacisz podatek rolny w wysokości np. 6 tys zł rocznie
  • Instalacja fotowoltaiczna, którą założył kosztuje cię 30 tys zł
  • Suma jaką możesz odliczyć od podatku rolnego to 7,5 tys (od kosztów instalacji odejmujemy 25%)

Dzięki temu rolnik nie tylko oszczędza pieniądze na inwestycji ale również na swoich rachunkach za prąd i przyczynia się do czystego środowiska. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie przysługuje tylko wtedy, gdy rolnik nie korzystał z innych dofinansowań np. z programu „Mój prąd”.

2. Agroenergia

Głównym źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne. Jednak ważne jest do kogo tą pomoc finansową kierujemy. Głównym celem są rolnicy indywidualni, a więc co to oznacza. Rolnik indywidualny to osoba fizyczna, która jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych. Powierzchnia nieruchomości rolnej nie może przekroczyć 300 ha i co więcej dana osoba musi zamieszkiwać od 5 lat gminę, w której znajduje się jedna powierzchnia rolna. Na realizację budżetu programu rząd przewidział 6 lat tj. od 2019 do 2025 roku. Jego wielkość to 200 mln zł. W tym 80 mln zł zostanie przeznaczone na dotacje, a 120 mln zł skierowane jest na pożyczki dla rolników. Maksymalna wysokość dofinansowania w formie dotacji może pokryć do 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a pożyczka będzie mogła pokryć nawet do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Program nie jest jednak aż tak nagłośniony i nie znamy jeszcze konkretnych informacji.

Fotowoltaika dla rolników !

Jeśli jesteś rolnikiem i zastanawiasz się na dofinansowaniem warto poszukać różnych informacji w internecie ale też u źródła. Dofinansowania przeznaczone dla rolników nie są aż tak proste jak np. program „Mój prąd”. Dlatego warto dokładnie doczytać i dowiedzieć się na czym należy się skupić i jakie kroki podjąć aby otrzymać pomoc finansową do instalacji fotowoltaicznej.