JAMKO fotowoltaika rzeszow

Licznik prądu – jak działa w połączeniu z fotowoltaiką?

Do czego służy licznik prądu? To proste – pomaga on w zmierzeniu ilości zużytego prądu w naszym gospodarstwie domowym lub firmie. Następnie te informacje zostają przekazane do naszego dostawcy prądu. Dzięki danym, które przekazywane są przez licznik energii otrzymujemy nasze rachunki za prąd. Możemy wyróżnić dwa rodzaje liczników: standardowy i dwukierunkowy.

Licznik prądu, a fotowoltaika

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zużycie prądu odbiorcy podawane jest za pomocą licznika energii. Dzięki niemu dostawca energii w naszym domu wystawi nam odpowiednią opłatę za wykorzystany prąd w danym okresie rozliczeniowym np. za 2 miesiące. Obecnie stosowane liczniki to liczniki indukcyjne lub elektroniczne. Te dwa rodzaje liczników są licznikami podstawowymi. Do potrzeb OZE, a szczególne na potrzeby fotowoltaiki zaczęto stosować liczniki dwubiegunowe. Zapewne, każdy z nas pamięta jak co jakiś czas do naszych domów dzwonił Pan, który chciał spisać stan licznika. Osoby pracujące w danej jednostce energetycznej zbierały takie informacje od swoich klientów, a następnie wystawiany był rachunek. Później odbywało się to poprzez rozmowy telefoniczne. Konsultanci zakładu energetycznego dzwonili do klienta, a ten podawał dane z licznika prądu. Dzięki postępowi technologii, kontakt fizyczny został ograniczony. Nowoczesne liczniki prądu przesyłają zdalnie stan licznika co ułatwia oraz usprawnia działanie całego systemu.

JAMKO fotowoltaika rzeszow
licznik prądu

Fotowoltaika – licznik dwukierunkowy

Głównym cel stosowania licznika dwukierunkowego jest nakierowanie na dane dotyczące pomiaru energii. Zarówno energii pobieranej jak i oddawanej do sieci. . To właśnie te typ licznika prądu stosujemy zawsze w przypadku, gdy gospodarstwie domowym lub firmie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Dlaczego? Ponieważ gospodarstwo, które posiada mikroinstlalację, jest nie tylko odbiorcą energii elektrycznej ale także sam ją produkuje. Jeśli zastanawiamy się nad instalacją fotowoltaiczną w naszym domu wymiana standardowego licznika na licznik dwukierunkowy będzie konieczna. Należy jednak pamiętać, ze wymiana tego licznika leży w obowiązkach naszego operatora i jest całkowicie bezpłatna. Do nas należy tylko etap złożenia odpowiedniej dokumentacji. Potrzebne dokumenty: wniosek zgłoszeniowy, specyfikację urządzeń które będą zastosowane oraz schemat instalacji fotowoltaicznej. Wybierając nasza firmę to my wykonamy tą dokumentację za Ciebie i niczym nie będziesz musiał się martwić! Wiele osób pyta: co jeśli nie wymienię licznika? Odpowiedź jest prosta – nadwyżka energii, która nie zostanie przekazywana do sieci, jest liczona jako energia wykorzystana, a więc nasze rachunki będą ogromne. Zamiast cieszyć się darmową energią, podwoimy koszty energii elektrycznej w naszym gospodarstwie.

Licznik jednofazowy czy trójfazowy?

Tutaj dużą rolę odgrywa to jaką instalację fotowoltaiczną posiadamy. Możemy zdecydować się na instalację jednofazową lub trójfazową. W ten sposób właśnie dobieramy też licznik. Instalacje trójfazowe pozwalają nam na wykorzystywanie urządzeń o większym zużyciu prądu jak np. płyta indukcyjna czy klimatyzacja. Dlatego jeśli nasz dom wyposażymy w dużą ilość elementów wymagających dużego zapotrzebowania energetycznego, decydujemy się na instalację trójfazową. Nie ma jednak różnicy w sposobie podawania danych. Licznik trójfazowy pokazuje nam te same dane co jednofazowy. Jednak licznik trójfazowy dokonuje pomiaru każdej fazy osobno.

Licznik energii, jest jednym z podstawowych elementów, które wymagane są przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Jeśli nie jest on odpowiedni należy dokonać jego wymiany i dopasować idealny pod naszą instalację fotowoltaiczną. Jeśli nadal masz jakieś pytania i chcesz uzyskać pomoc, zapraszamy do kontaktu!

JAMKO

Leave a Comment