moduły-bipv-jamko

Moduły fotowoltaiczne BIPV – czym zasłynęły i skąd wzięło się tak duże zainteresowanie?

Fotowoltaika jest istotnie jedną z najszybciej rozwijającą się dziedziną Odnawialnych Źródeł Energii. Postęp jaki widzimy w tej dziedzinie, w tak krótkim czasie jest naprawdę imponująca. Na rynku początkowo królowały panele fotowoltaiczne o mocy 280W lub 290W i przez dłuższy czas to właśnie na takich modułach tworzono instalacje fotowoltaiczne. Z biegiem lat moc modułów wzrastała. Był moment, kiedy przez dłuższy okres na szczycie listy polecanych paneli były panele fotowoltaiczne o mocy 310W – 340W. W obecnej chwili możemy spotkać panele fotowoltaiczne o mocy powyżej 500W, a nawet 670W. Obecnie rynek nie skupia się wyłącznie na standardowych modułach fotowoltaicznych typu monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Coraz większą popularność zyskują moduły typu BIPV, szkło-szkło lub fullblack. Jednak, które powinniśmy wybrać i na jaki rodzaj postawić w naszym domu, firmie lub farmie fotowoltaicznej?

Moduły BIPV – dla kogo są przeznaczone?

Zacznijmy od wyjaśnienia skrótu BIPV z języka angielskiego oznacza on building-integrated photovoltaics – a więc  tłumacząc to na język polski, jest to instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z naszym budynkiem. Projektując budynek z myślą o zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej na naszym budynku, projektanci tak projektują elewację zewnętrzną, aby cała ściana budynku wyglądała naturalnie i oryginalnie jednocześnie. Co więcej często rozmieszczenie na dachu paneli fotowoltaicznych nie wygląda estetycznie ze względu np. na rozłożenie modułów pomiędzy skosami lub próbą ominięcia pojawiających się zacienień. Moduły BIPV ułatwiają nam nieco sprawę, ponieważ układając je na elewacji budynku jesteśmy w stanie rozmieścić je tak, aby dopasowały się estetycznie do naszego budynku.

Zatem, czy każdy z nas może zainwestować w moduły BIPV? Pierwszą rzeczą, która odsuwa od tego pomysłu klientów indywidualnych jest cena. Technologia BIPV jest dużo droższa niż standardowe moduły fotowoltaiczne. Drugą rzeczą jest umiejscowienie modułów BIPV. Jak wiemy stają się one integralną częścią budynku, a zazwyczaj w domach jednorodzinnych nie ma na tyle miejsca do wygospodarowania na stworzenie elewacji z modułami BIPV. Stąd też technologia ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony firm, gmin lub dużych przedsiębiorców posiadających duże magazyny. Dzięki temu, że posiadają oni spora powierzchnię na magazynach, biurach czy budynkach pracy, mogą pozwolić sobie na wykorzystanie modułów BIPV, aby pięknie zintegrowały się z budynkiem.

Technologia BIPV – jak wygląda od strony technicznej?

Główną różnica miedzy standardowymi panelami fotowoltaicznymi, a modułami typu BIPV jest ich dwustronna budowa. Panele BIPV posiadają szkło hartowane zarówno z przodu jak i z tyłu modułu, a więc z obu stron posiadają one warstwę aktywną, która absorbuje światło z obu stron. Co więcej tylna szybka stworzona ze szkła hartowanego zastąpiła tylną warstwę występującej w standardowych modułach fotowoltaicznej folii ochronnej. W większości modułów typu BIPV zastosowano również tzw. Front-Contact oznaczający przednią metalizację paneli fotowoltaicznych. Tak stworzony panel fotowoltaiczny ma za zadanie zwiększyć wydajność zysku energetycznego nawet o 25%!

Moduły BIPV – JAMKO

Moduły typu M-PVFM oraz M-FW

Są one jednym z rodzajów paneli fotowoltaicznych typu szkło-szkło. Nie posiadają one zewnętrznej ramki, a więc nie są narażone na rozszczelnienie, a w następstwie nie wystąpi tzw. delaminacja. Brak tylnej warstwy jest dużym plusem, który chroni panel przed ewentualnym przebiciem. Panele te mają również obniżony poziom nagrzewania się co daje wyższa efektywność energetyczną. Moduły w większości przypadków laminowane są folią PVB, a nie standardowej folii EVA. Działania te zostały podjęte ze względu na dłuższą trwałość i mniejsze ryzyko spadku mocy.

Chcesz zamontować na panele fotowoltaiczne na swojej firmie? Już dziś skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły!

Zapraszamy do kontaktu

JAMKO