Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych – zastanawiasz się na montażem instalacji fotowoltaicznej ale jest kilka kwestii nad którymi się zastanawiasz? Na przykład moc instalacji, rodzaj paneli czy  też ich późniejsza pielęgnacja? Pierwsze pytania zostały opisane w naszych artykułach. Tym razem zajmiemy się tematem mycia paneli fotowoltaicznych.

Głównym celem montażu instalacji fotowoltaicznej jest uzyskanie darmowej energii elektrycznej pochodzącej z promieni słonecznych. Podliczając obecne koszty jakie pojawiają się na naszych rachunkach za prąd jest to idealny czas na taka inwestycję! Co więcej fotowoltaika jest już na trzecim miejscu w klasyfikacji na największe źródło energii odnawialnej na całym Świecie!

Kiedy już zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących ich zanieczyszczeń. Działanie paneli fotowoltaicznych może być mniej efektywne ze względu na osadzające się na nich zanieczyszczenia. Wśród nich możemy wymienić piasek, odchody ptaków, porastający mech, pył pochodzący ze spalin czy tez z pól w okresie żniw. Osady lub zacienienia pojawiające się na modułach fotowoltaicznych mogą zmniejszać efektywność całego systemu.

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy jest to bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Firmy zajmujące się fotowoltaiką najczęściej odradzają samodzielnego mycia modułów fotowoltaicznych. Dotyczy to szczególnie osób, które nie miały nigdy styczności z pracami na wysokościach, ponieważ w większości przypadków moduły fotowoltaiczne montowane są na dachach. Dużo prościej jest z modułami zamontowanymi na gruncie.

Dlatego też nasza firma zaleca, aby w sprawach dotyczących mycia paneli fotowoltaicznych zwrócić się do fachowców. W naszej znajdziecie państwo również usługę na mycie modułów fotowoltaicznych. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz znajomości zasad BHP związanych z pracami wysokościowymi gwarantujemy usługi na najwyższym poziomie.

UWAGA! Usługa „Mycie paneli fotowoltaicznych” dotyczy nie tylko klientów naszej firmy!

mycie paneli fotowoltaicznych

Samodzielne mycie paneli – jak często muszę to robić i jakimi środkami?

Częstość mycia paneli fotowoltaicznych zależy od warunków pogodowych w ciągu roku. Fachowcy zalecają, aby czyszczenie paneli fotowoltaicznych odbywało się 4 razy do roku. Jednak oczywistym jest, że nie zawsze jest to możliwe. Według nas w zupełności 2 czyszczenia w ciągu roku są odpowiednie. Jednakże mówimy tutaj o generalnym czyszczeniu całego systemu. Warto jednak sprawdzać co jakiś czas w jakiej formie są nasze moduły i kontrolować nowo powstałe zabrudzenia.

Najlepszym środkiem do samodzielnego mycia paneli fotowoltaicznych jest woda destylowana oraz miękka gąbeczka. Zabronione jest mycie paneli fotowoltaicznych nieodpowiednimi środkami chemicznymi czy też myjką ciśnieniową! Te działania mogą spowodować uszkodzenia modułów fotowoltaicznych.

Profesjonalne mycie paneli fotowoltaicznych

Najwygodniejszym oraz najbezpieczniejszym sposobem na umycie modułów będzie zatrudnienie specjalistów ! Nasza firma oferuje taką usługę dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną. Podczas czyszczenia modułów fotowoltaicznych stosuje się dwa systemy technologii filtrów:

  1. System odwróconej osmozy – opiera się ona na filtrowaniu przez filtr membranowy. Ocenia się, że ten sposób mycia przynosi od 96% do 98% efektu czystości.
  2. System jonowo-kationowy – ten system opiera się na filtrowaniu przy pomocy żywicy ze złożem mieszanym. Szacuje się, że ten system usuwa brud nawet w 99,9% i uznaje się go za najbardziej efektywny.

Sprawdź sam i już dziś zadbaj o czystość swoim paneli fotowoltaicznych! Wypełnij poniższy formularz, a my powrócimy do Ciebie z ofertą! Powierz swoją instalację fotowoltaiczną w najlepsze ręce i ciesz się estetycznością instalacji!

Zapraszamy do kontaktu!

JAMKO