JAMKO fotowoltaika rzeszow

Nasłonecznienie w Polsce – gdzie jest najkorzystniejsze?

Nasłonecznienie to podstawowy element potrzebny do działania instalacji fotowoltaicznej. Dzięki promieniom słonecznym, które padają na moduły powstaje energia. Dlatego tak ważne jest ich umiejscowienie, a także nasłonecznienie. Zatem jak przedstawia się nasłonecznienie w woj. podkarpackim? Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest korzystny? Kolbuszowa, Rzeszów, Głogów Młp. – czy są to odpowiednie miejsca do montażu instalacji fotowoltaicznej?

Mapa nasłonecznienia Polski

Jak widać najlepsze nasłonecznienie pojawia się w południowej i centralnej części Polski. Jednak zastanówmy się czym jest nasłonecznienie? Najprościej mówiąc jest to działanie promieniowania słonecznego na powierzchnię naszej planety. Wiadome jest iż, nie zawsze jest ono tak samo nasilone. Zależy to od astronomicznej wysokości Słońca, a więc od pór roku. Aby określić natężenie promieniowania słonecznego należy zmierzyć natężenie światła słonecznego, które określa ilość energii słonecznej jaka pada na jednostkę powierzchni w danej jednostce czasu. Jednostka wyrażająca natężenie słoneczne to kWh/m2. Nasłonecznienie naszego kraju jest bardzo zbliżone do mapy natężenia Niemiec. Doskonale wiemy jak szybko i sprawnie w tym kraju rozwinęła się fotowoltaika, a więc i u nas pojawia się duże prawdopodobieństwo na szerzenie się tego typu działań w kierunku OZE.

Dlaczego nasłonecznienie jest tak istotne?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Jednak jak działa instalacja fotowoltaiczna? Działania rozpoczynają się od montażu paneli fotowoltaicznych, falowników, ograniczników jak również odpowiedniego okablowania. Najkorzystniejszym ułożeniem jest montaż od strony południowej. Kiedy już cała instalacja fotowoltaiczna będzie podłączona zaczyna się produkcja darmowego prądu w Twoim domu. Moduły fotowoltaiczne pobierają promienie słoneczne pochodzące ze Słońca. Następnie poprzez efekt fotoelektryczny, dzięki elementom krzemu które znajdują się w modułach, energia z promieniowania słonecznego zamienia się w prąd stały. Dzięki falownikowi powstały prąd stały zamienia się w prąd zmienny, który znajduje się w naszych gniazdkach. I już ! W naszych domach korzystamy z darmowej energii. Dlatego tak ważne jest to jak mocne nasłonecznienie występuje na obszarze naszego terenu zamieszkania.

OPŁACALNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ W POLSCE

Polska strefa klimatyczna jest strefą korzystną do wykonywania instalacji fotowoltaicznych. Największe uzyski energetyczne przypadają na okres letni, wiosenny i jesienny, kiedy to słońca jest wystarczająco dużo. Jednak nawet w tym okresie ilość wytwarzanej energii słonecznej w południowej części polski może być o 10 % wyższa, niż w północnej jej części. Zatem można powiedzieć, że zyski z instalacji fotowoltaicznej w Polsce będą widoczne przez cały rok. Zimą, kiedy nasłonecznienie jest nieco mniejsze, instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje zebrany nadmiar energii w dni letnie, dobrze nasłonecznione.

Nie czekaj i już dziś zainstaluj fotowoltaikę dla darmowego prądu! Zadbaj nie tylko o swój dom ale i o nasze środowisko. Spraw by zielona energia pojawiła się w coraz większej ilości domów!

Zacznij pracę z najlepszymi!

JAMKO