Montaż paneli fotowoltaicznych - Świlcza

Panele fotowoltaiczne bezramkowe

Wśród opisywanych wcześniej rodzajów paneli fotowoltaicznych pojawiały się takie nazwy jak moduły BIPVBIFACIAL, moduły standardowe, a więc polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Kolejnym rodzajem paneli stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych są panele fotowoltaiczne bezramkowe. Warto zapoznać się również z ich specyfikacją, zaletami oraz wadami. Cena tego typu paneli fotowoltaicznych jest atrakcyjniejsza i to tyczy się również ich wydajności.

WADY I ZALETY PANELI BEZRAMKOWYCH

Panele fotowoltaiczne bezramkowe teoretycznie rzecz biorąc są lepszym wyborem niż panele standardowe. Mogą przyjąć one zarówno formę paneli monokrystalicznych jak i polikrystalicznych. Jednak jak sama nazwa wskazuje nie posiadają one ram. Dlatego ich produkcja wychodzi taniej, a więc i cena podczas zakupy będzie niższa niż paneli standardowych. Drugim ważnym elementem jest ich wydajność. Brak obramowań powoduje, że brud nie gromadzi się przy ramach, a więc nie pojawiają się dodatkowe zacienienia na panelach fotowoltaicznych. Panele bezramkowe nie potrzebują uziemienia, to też wpływa na ostateczną cenę instalacji fotowoltaicznej. Co więcej są one lżejsze niż moduły standardowe lub BIPV, dlatego koszt transportu jest nieco niższy. Panele bezramkowe są również bardziej estetyczne. Po ich zamontowaniu mamy wrażenie, ze panele są jednością nie tylko same ze sobą ale i z dachem naszego domu.

Panele fotowoltaiczne bezramkowe

Montaż paneli fotowoltaicznych bezramkowych wymaga dużego doświadczenia oraz skupienia od montera. Szkło, z którego wykonany jest ten rodzaj paneli jest bardzo kruche. Brak ram powoduje, że ich przeniesienie, transport oraz montaż wymagają dodatkowych urządzeń montujących. Panele bezramkowe należy przenosić w pozycji poziomej z zastosowaniem specjalistycznych przyssawek, które chronią panel przed ewentualnym rozbiciem. Do montażu paneli bezramkowych stosuje się specjalne klemy lub szyny, które dzięki odpowiedniemu kształtu nie powodują zarysowań czy tez ewentualnego skupienia. Jednak praca nad montażem musi być prowadzona bardzo powoli i dokładnie.

panele fotowoltaiczne bezramkowe
panele fotowoltaiczne bezramkowe

Panele bezramkowe bardzo często stosowane są również jako fasady budynków. Szczególnie mocno wynika to z ich estetyczności jak również i dużej wydajności. Co więcej niższe koszty ich zakupy są wyznacznikiem większego zainteresowania wśród klientów. Warto więc porównać wady i zalety paneli bezramkowych z innymi jak np. panele standardowe, BIPV czy bifacial w zależności od potrzeb i ich wykorzystania.

Firma JAMKO pomoże dobrać odpowiedni sprzęt oraz doradzi, które panele będą najbardziej odpowiednie w przypadku Państwa domu, farmy czy też budynku. Sugerując się uwagami klientów oraz wieloletnim doświadczeniem stworzymy instalację efektywną oraz przyjazną środowisku.

Montaż paneli fotowoltaicznych - Świlcza
panele fotowoltaiczne bezramkowe

Zapraszamy do kontaktu!