Panele fotowoltaiczne – Długo zastanawiałeś się pewnie nad tym czy zdecydować się na fotowoltaikę czy nie. Zapewne rozważasz wszystkie wady i zalety systemów fotowoltaicznych. Pytasz sąsiadów, którzy moją już zainstalowaną fotowoltaikę. Szukasz doradców, jednak nadal nie wiesz na czym się skupić i na co postawić? Po pierwsze odsyłamy cię do naszego artykułu odnośnie tego co powinniśmy brać pod uwagę podczas ostatecznej decyzji w sprawie wyboru instalacji fotowoltaicznej. W tym artykule pokażemy wam jakie są rodzaje paneli oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze!
Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne a monokrystaliczne
Zacznijmy od podstaw, które są najważniejsze. Mnóstwo przedstawicieli handlowych czy tzw. „naganiaczy” będzie zapewne mówiło o złych i dobrych panelach fotowoltaicznych. Jednak jak jest to możliwe, że panele np. o mocy 290W są złymi panelami? Przecież jeszcze ok. 5 lat temu wszyscy montowali tylko na takich mocach! Oznacza to, że te osoby musza zdjąć obecną i założyć mocniejsze bo są lepsze? Oczywiście, że nie! W głównej mierze wynika to z rozwojem technologii. Dzięki niej powstają panele o coraz to większej mocy i coraz nowocześniejsze. Zatem jaka jest różnica w panelach monokrystalicznych i polikrystalicznych?
Panele polikrystaliczne – po pierwsze nazwa. Panele polikrystaliczne powstają z dużej ilości kryształów krzemu. To wpływa znacząco na cenę tego rodzaju paneli fotowoltaicznych, ponieważ ich produkcja jest znacznie tańsza niż paneli monokrystalicznych. Wykazują jednak one niższa sprawność co jednak nie odstrasza konsumentów, a wręcz przeciwnie przyciąga ich do zakupu. Charakterystyczne dla tych paneli jest kształt ogniwa, który jest kwadratowy lub prostokątny. Dodatkowo możemy rozpoznać je po kolorze, którym jest niebieski. Należy zatem się zastanowić czy postawimy na niższą cenę i niższa wydajność czy odwrotnie?
I tutaj wchodzą do gry panele monokrystaliczne – ten rodzaj paneli fotowoltaicznych uchodzi za lidera w odniesieniu do ich sprawności i wydajności. Krzem jest tak gęsto rozmieszczony w całym panelu, że właśnie ta gęstość wpływa na jego wydajność. Przez to, że produkcja paneli monokrystalicznych jest bardziej skomplikowana to i cena jego zakupu jest dużo wyższa. Dlatego w tym przypadku stawiamy na wyższa jakość jak i wyższą cenę. Ich kolor jest dużo ciemniejszy niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Naukowcy przypuszczają, że za około 30/40 lat panele monokrystaliczne nadal będą wyróżniać się największą sprawnością, a więc okrzyknięte są one przyszłością paneli fotowoltaicznych.
Inne rodzaje paneli fotowoltaicznych
Wymienione powyżej moduły są standardowymi rodzajami paneli fotowoltaicznych, które montujemy na naszych dachach. Zazwyczaj to ten rodzaj modułów najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych. Możemy spotkać się jednak jeszcze z innymi rodzajami paneli takimi jak BIPV, szkło-szkło, full black czy panele bezramkowe. Oczywiście możliwość stosowania tych paneli istnieje również na dachach domów jednorodzinnych, jednak musimy być świadomi, że cena tych modułów może być wyższa. Niekiedy będzie to kilkanaście złotych niekiedy nawet kilkaset złotych.
Zanim jednak zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną sprawdź wszystkie za i przeciw. Zastanów się czego potrzebujesz i jaka opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Już dziś zdecyduj się na współpracę z najlepszymi!
Zapraszamy również do odwiedzenia naszej wypożyczalni sprzętu budowlanego www.budowlanego.pl !