Recykling modułów fotowoltaicznych

Recykling modułów fotowoltaicznych

Recykling modułów fotowoltaicznych czy to możliwe? Panele fotowoltaiczne zyskują coraz większa popularność na całym Świecie. Obecnie są one trzecim największym odnawialnym źródłem energii, a popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie z dnia na dzień. Przyjmuje się, że panele po około 25 latach zmniejszą swoją wydajność o około 10/15%. Ich żywotność kalkuluje się na 35 lat (dużo zależy od jakości danych paneli). Po tym okresie panele zostają wymienione na nowe. Wydawać by się mogło, że 35 lat to długo, jednak procedury związane z utylizacją i recyklingiem zużytych już paneli trwają od kilku lat. Jak będzie to wyglądać? I czy recykling modułów fotowoltaicznych możliwy jest już dziś?

Recykling uszkodzonych modułów fotowoltaicznych

Ponieważ fotowoltaika jest bardzo młodą dziedziną usług, recykling w większości przypadków dotyczy uszkodzonych, potłuczonych paneli fotowoltaicznych. Głównymi elementami tworzącymi całość jest szkło, aluminium, krzem oraz plastik. W połączeniu tworzą one cały panel fotowoltaiczny. Jak pewnie zauważyliście większość odpadów należy wykorzystywać ponownie. Już od 2018 roku w Europie działa firma, która zajmuje się utylizacją paneli fotowoltaicznych – PV Cycle razem z Veolia tworzą firmę, która to właśnie umożliwia. Szeroka współpraca w tym zakresie pozwoliła na poddanie do recyklingu  około 20000 ton uszkodzonych paneli fotowoltaicznych,

Na czym polega recykling modułów fotowoltaicznych?

Podstawowy i główny rodzaj paneli fotowoltaicznych to panele krzemowe – panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Po pierwsze, moduły rozkładamy na elementy aluminiowe oraz elementy szklane. Elementy szklane prawie w całości mogą zostać przetopione do ponownego użytku. Elementy aluminiowe zostają poddane obróbce cieplnej aż w 500°C. Jak widać większą część ogniw krzemowych jesteśmy w stanie odzyskać i wykorzystać ponownie. Po drugie odzyski, które są w najlepszym stanie, mogą zbyć „przetrawione” przy pomocy kwasu. Następnie fachowcy wzbogacają panele fotowoltaiczne o odpowiednie właściwości.

Panele fotowoltaiczne – ponowne użycie

Obecnie koszt przyjęcia jak i recyklingu modułów fotowoltaicznych to około 1,40/kg netto. Jednak cena zależy tez od ilości przyjętych paneli fotowoltaicznych. Przyjmujemy moduły fotowoltaiczne posiadające uszkodzenia mechaniczne takie jak pęknięcia lub zarysowania. Podana powyżej cena nie zawiera transportu uszkodzonych modułów. Koszty transportu ustalamy indywidualnie z naszymi klientami.

Skontaktuj się z nami i już dziś miej wpływ na środowisko!

JAMKO

recykling modułów fotowoltaicznych