Fotowoltaika stała się jedną z popularniejszych dziedzin z zakresu OZE. Dzięki dofinansowaniom proponowanym przez rząd np. „Mój Prąd”, osoby indywidualne mogły otrzymać nawet 5000 zł zwrotu za montaż instalacji fotowoltaicznej. Jednak czemu fotowoltaika zyskała aż taki rozgłos i popularność? Spowodowane może to być również mało skomplikowaną budową całej instalacji fotowoltaicznej. Posiada ona dwa główne elementy: panele fotowoltaiczne i falownik fotowoltaiczny. Po za tymi dwoma głównymi elementami do elementów składających się na instalację fotowoltaiczną zaliczamy: konstrukcję, okablowania, instalację odgromową oraz zabezpieczenia AC i DC.
O pozostałych elementach instalacji fotowoltaicznej możesz przeczytać w naszych innych zakładkach. Teraz skupimy się na zabezpieczeniach AC oraz DC – jak działają? Jakie są ich rodzaje? Do czego służą w instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją długoletnią. Można zaprojektować idealne ułożenie instalacji i postawić na najlepszych monterów, jednak i tak nie daje to 100% gwarancji na bezawaryjność całego systemu. Należy pamiętać, że długofalowość działania fotowoltaiki może narazić ją na usterki lub awarię. Należy pamiętać również, iż zarówno panele fotowoltaiczne jak i falownik fotowoltaiczny mogą być narażone na różnego rodzaju przepięcia. Dlatego też oczywistą koniecznością jest zamocowanie zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej. Dzięki stosowanym zabezpieczeniom AC i DC możemy uchronić nasza instalację przed konsekwencjami jakie niosą za sobą zwarcia lub przepięcia, jak również skutki wyładowań atmosferycznych.
Zabezpieczenia nadprądowe
Przeciążenia i zwarcia mogą być najczęstszą przyczyną uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku stosuje się bezpieczniki oraz wyłączniki nadprądowe. Odpowiedni dobór ograniczników zabezpieczeń paneli oraz stringów umożliwi nam chronić całą instalacje fotowoltaiczną przed niepożądanymi efektami, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę instalacji. Ważne jest to, aby zastosowane wyłączniki nadprądowe DC dedykowane typowo do instalacji fotowoltaicznych, ponieważ standardowe zabezpieczenia DC nie są wystarczająco przystosowane do ich ochrony. Najczęściej możemy spotkać się z wykorzystaniem bezpieczników topikowych typu I i II. Bezpieczniki topikowe typu I odpowiadają za odcięcie prądów zwarciowych, które są blisko paneli fotowoltaicznych. Takie ułożenie umożliwia odłączenie każdego panelu od pozostałych. Zabezpieczenia typu II zamontowane są niedaleko od zacisków wejściowych falownika. Ten rodzaj bezpieczników stanowi ochronę całej instalacji fotowoltaicznej.
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i odgromowe
Zabezpieczenia tego typu przeznaczone są do ochrony instalacji fotowoltaicznej przed wyładowaniami atmosferycznymi. Musimy pamiętać, że zagrożenia związane np. z uderzeniem piorunów nie dotyczą tylko bezpośredniego ich kontaktu z panelami ale i uderzeniami w odległości około 1 km. Dla lepszej ochrony warto zastosować odpowiednią ochronę odgromową i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Dzięki temu unikniemy awarii spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi.
Jeśli jesteś ciekawy i chcesz dowiedzieć się coś więcej o zabezpieczeniach AC oraz DC skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na każde pytania.