Ciekawostki ze świata fotowoltaiki!

Ciekawostki ze świata fotowoltaiki – Fotowoltaika w bardzo szybki sposób ogarnęła rynek OZE w Polsce. Patrząc  na otaczające nas domy możemy zauważyć, że na co drugim z nich zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. Jak wiemy, instalacja fotowoltaiczna daje nam darmową energię. Moduły fotowoltaiczne pobierają promienie słońca w efekcie czego działa tzw. efekt fotowoltaiczny i wytwarzany jest prąd stały. Prąd stały pod wpływem pracy falownika zmieniany jest na prąd przemienny, który znajduje się w naszych gniazdach i w ten sposób produkujemy darmową energię w naszym domu!

Ciekawostki o fotowoltaice

Większość z nas uważa zapewne, że fotowoltaika jest nowym odkryciem i nowoczesnym działem nauki. Jednak początek fotowoltaiki sięga aż do pierwszej połowy XIX wieku. Wtedy to słynny fizyk A. E. Becuerel podczas prowadzenia swoich eksperymentów zauważył, że użyte przez niego elementy pod wpływem większej ilość światła potrafią wytworzyć niedużą ilość prądu elektrycznego. Odkrycie to zaciekawiło wielu naukowców, którzy zaczęli interesować się światłem i jego wpływem na różne materiały. W roku 1904 Albert Einstein opublikował pracę, w której opisał naturę światła oraz cały proces efektu fotowoltaicznego – za to też otrzymał nagrodę Nobla. W 1918 roku Jan Czachralski dokonał odkrycia metody produkcji krzemu monokrystalicznego, a w 1954 roku powstał pierwszy panel fotowoltaiczny. Te działania pozwoliły na powstanie terminu fotowoltaika, a nowe technologie na rozszerzenie tej dziedziny na cały świat. Dzięki tak dawnym odkryciom dziś możemy troszczyć się o naszą planetę i samodzielnie wytwarzać energię dla naszego gospodarstwa domowego.

Fotowoltaika – zapewne wiele z nas zastanawia się jaka moc modułów jest odpowiednia i na jaką się zdecydować. Ciekawostką jest to, że powstały już pierwsze panele fotowoltaiczne o mocy 670W! Standardowa moc modułów montowanych w naszych domach jest od 285 do 370 W. Bardzo często moc modułów fotowoltaicznych zależy od dostępnego miejsca na dachu. Im mniej miejsca, a zapotrzebowanie jest duże tym większą moc modułów powinniśmy wybrać.

Czy nasz klimat umożliwi nam w pełni korzystać z czystej energii wytwarzanej z promieni słonecznych?

Oczywiście, że tak! Co więcej, okazuje się, że podczas jednej godziny na nasza planetę dociera tyle energii słonecznej, że zużycie jej w rok byłoby niemożliwe! Do naszej energii przypływają niewiarygodnie duże ilości promieni słonecznych dzięki temu instalacje fotowoltaiczne są tak opłacalną inwestycją. Co ciekawe promienie słoneczne padające na 1m2 mogą wygenerować od 3 do 8 kWh energii elektrycznej i to zaledwie w przeciągu jednego dnia! Jest to niebywale duża ilość energii, dlatego każdy kto posiada instalacje fotowoltaiczną może być spokojny o swoją czystą energię!

Czym jest tzw. wyścig zbrojeń?

Od wielu lat kraje całego świata, a w szczególności Chiny oraz Indie walczą o stworzenie największej instalacji fotowoltaicznej. Podstawową zasada jest to, że musi być to instalacja pojedyncza. Istnieje już pięć tak ogromnych kompleksów fotowoltaicznych największy z nich ma moc 1000MW (Kurool Ultra Mega Solar Park, Indie) oraz Shakti Sihala w Indiach, który osiągną moc 2000MW i zajmuje powierzchnię ponad 50 km2!

Jeżeli panele fotowoltaiczne zajęły by około 0,4% powierzchni naszej planety, spokojnie wystarczyło by to na pokrycie zapotrzebowania energetycznego całego świata! Dzięki technologii jak również ogromnej ilości promieni słonecznych, które padają na naszą planetę bylibyśmy w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich zakątków świata stosując czystą energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych!

Już dziś zdecyduj się na współpracę z najlepszymi i zamontuj czystą energię do Twojego domu!

Ciekawostki ze świata fotowoltaiki