logo JAMKO

Moduły fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. To dzięki modułom fotowoltaicznym pobierane są promienie słoneczne, które następnie przekazują energię elektryczną do naszego domu. Obecnie na rynku występuje dość spora ilość różnych rodzajów modułów fotowoltaicznych. Wśród nich możemy wymienić: modułu polikrystaliczne lub monokrystaliczne, panele typu BIPV, Full Black lub Half Cut. Najczęściej w gospodarstwach domowych stosuje się moduły polikrystaliczne lub monokrystaliczne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych:

  1. Panele monokrystaliczne – główną cechą, która wyróżnia ten typ paneli jest ich kolor. Mają one barwę ciemnoniebieską lub czarną. Głównym elementem, z którego są one zbudowane są monokryształy krzemu. Podczas produkcji krzem przybiera kształt podobny do walca. Pomiędzy ogniwami występują zauważalne przerwy. Dzieje się tak poprzez chęć wykorzystania jak największej ilości materiału, a więc gotowe ogniwa cięte są na kształt ośmiokątów. Panele monokrystaliczne odznaczają się wyższą sprawnością oraz większą mocą pojedynczego modułów fotowoltaicznego.
  2. Panele polikrystaliczne – ten rodzaj paneli rozróżnimy poprzez ich jasnoniebieski kolor. W tym przypadku ogniwa mają kształt kwadratów. Budowa paneli polikrystalicznych opiera się na wielu monokryształach z krzemu polikrystalicznego. Pojedynczy panel polikrystaliczny posiad mniejszą moc niż np. panel monokrystaliczny. Od paneli monokrystalicznych rozróżnia je tez niższa cena. Panele polikrystaliczne są po prostu tańsze.
  3. Panele typu Half Cut – są to tzw. panele cięte na pół, a więc zwiększamy liczbę ogniw dwukrotnie. Z panelu o wymiarach np.. 156x156m powstaje nam panel 2x po 156x78m. Standardowy panel fotowoltaiczny składa się z 60 ogniw, panele typu half cut mają ich już aż 120.
  4. Panele fotowoltaiczne BIPV – najprościej mówiąc ten typ paneli tworzy integracyjną całość z danym budynkiem. Najczęściej ten typ modułów możemy spotkać np. na przystankach autobusowych, dworcach czy też biurowcach. Panele BIPV można zamontować również na dachu budynku, a więc pełnią podwójną funkcję: pierwsza to wywarzanie energii potrzebnej w domu, a drugi to dachówki, która tworzy prąd.
  5. Panele fotowoltaiczne Full Black – są to panele, które w 100% składają się z czarnego koloru. Ich szczególną zaletą jest estetyka. Komponują się one idealnie z naszym pokryciem dachowym, dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna wygląda modnie i estetycznie. Dobór koloru nie skupia się jednak tylko na estetyce ale i na wydajności. Specjaliści szacują, że panele typu full black wykazują większą skuteczność w „ściąganiu” promieni słonecznych, a co za tym idzie wykazują większą efektywność.

Jeśli zastanawiasz się jakie panele fotowoltaiczne wybrać i nie jesteś pewien na które z nich postawić, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci podjąć ostateczną decyzję i wybrać moduły fotowoltaiczne idealnie dobrane do Twojego zapotrzebowania. Postaw na wiedzę i doświadczenie naszej kadry. Już dziś stwórz własną elektrownie fotowoltaiczną.